نقد و بررسی

طرز استفاده از غذاساز بوش

طرز استفاده از غذاساز بوش

طرز استفاده از غذاساز بوش از جمله سوالاتی است که شاید در ذهن همه ی کسانی که علاقه مند به غذاساز هستند ایجاد شود.

غذاساز بوش یکی از مدرن ترین دستگاه هایی است که در سال 1952 طراحی و تولید شد و به آشپزخانه بانوان آلمانی راه پیدا کرد، غذاسازها در واقع وسیله ای چندکاره هستند و از کنار هم قرار گرفتن چند دستگاه مانند همزن، مخلوط کن، خردکن، آسیاب، رنده، پوره ساز تشکیل شده اند و در نگاه اول ممکن است مانند یک مخلوط کن به نظر آید اما برخلاف مخلوط کن ها برای تکمیل عملکرد خود نیاز به حجم کمی از مایعات دارند.

با ورود این دستگاه ها به آشپزخانه ها بسیاری از کارهای مربوط به آشپزی با سرعت بیشتری انجام شد و با گذشت زمان این دستگاه ها به کشورهای دیگر هم را پیدا کردند، به گونه ای که امروزه در هر خانه ای مورد استفاده قرار می گیرند.

در بازار لوازم خانگی برندها و مدل های مختلفی از غذاسازها وجود دارد، اما انتخاب دستگاهی که بهترین کارایی و دوام را داشته باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. همان طور که می دانیم برند بوش جزو سه برند برتر دنیا به شمار می رود و غذاسازهای  این برند در ظرفیت و مدل های متنوعی تولید شده است. ممکن است این سوال برایتان پیش آید که این دستگاه ها چه ویژگی هایی دارد که مورد توجه خریداران قرار گرفته است؟ یا طرز استفاده از غذاساز بوش به چه نحوی می باشد؟

در این مقاله از هوم کالا به بررسی ویژگی های این دستگاه ها، طرز استفاده و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

ویژگی های غذاساز برند بوش:

همانطور که در بخش قبل توضیح دادیم در بازار لوازم خانگی غذاسازهای بوش دارای تنوع بالایی هستند و هر یک به نوبه خود دارای ویژگی هایی هستند. اما در مجموع طرز استفاده از غذاساز بوش و مواردی که در این بخش به آن ها اشاره می کنیم در تمامی مدل ها مشترک است:

  • برای ساخت بدنه این دستگاه ها از استیل ضد زنگ استفاده شده است که میزان دوام و کارایی این دستگاه ها را دو چندان می کند.
  • قطعاتی که در غذاسازهای بوش به کار رفته است دارای قابلیت شست و شو هستند و این نکته قابل ذکر است شست و شوی قطعات هیچ گونه مشکلی در کار دستگاه ایجاد نمی کنند.
  • تنوع این دستگاه ها زیاد است اما طرز استفاده از غذاساز بوش به یک صورت می باشد و با توجه به بودجه ای که دارید می توانید یکی از مدل ها را خریداری کنید.
  • طراحی منحصر به فرد و قطعات با کیفیتی که در این سیستم ها به کار رفته است موجب دوام و طول عمر آن ها می شود.
  • موتورهای بسیار پر قدرتی در پایه غذاساز های بوش به کار رفته است و با ایجاد سنگینی مانع از حرکت دستگاه حین کار می شود.
  • تنوع رنگی بالا و بسیار زیبای این سیستم ها شرایط تطابق رنگ در دکوراسیون آشپزخانه تان را فراهم می کند.
  • تیغه ها و دیسک های مختلف از جنس فلز ضد زنگ، وسایل جانبی همراه غذاسازهای بوش هستند و به مرور زمان از میزان کارایی آن ها کاسته نمی شود. ( تیغه های این سیستم ها شامل خرد کن مخصوص سبزیجات – خرد کن پیاز و سیر – خردکن آجیل – آسیاب – چرخ کردن مواد غذایی – خمیرزن – مخلوط کن و . . . است.)

طرز استفاده از غذاساز بوش

تفاوت غذا ساز و مخلوط کن در چیست ؟

تفاوت عمده ی مخلوط کن و غذا ساز در این است که مخلوط کن تنها می تواند غذا های دارای بافت نرم و یا حاوی درصد زیادی مایع را مخلوط کند. اما، غذا ساز این گونه نیست.

غذا ساز به راحتی می تواند یک سیب زمینی سفت را برای شما پوره کند و این کار را ابداً نمی توان از مخلوط کن انتظار داشت. البته به همین نسبت یک غذا ساز دارای تیغه ها و اجزاء مختلفی است که شستشو و تمیز کردن آن نسبت به مخلوط کن زمان و انرژی بیشتری نیاز دارد.

ویژگی ها و مشخصه های اصلی دستگاه های غذاساز

اجزای اصلی غذاساز بوش مشابه با انواع غذاسازها شامل موتور، ظرف یا کاسه و تیغه های دستگاه است. توان موتور، قدرت دستگاه را مشخص می کند و به طور معمول هرچه بالاتر باشد یعنی دستگاه از نظر کارکردی قوی تر عمل خواهد کرد. ظرفیت دستگاه متناسب با اندازه ی ظرف یا کاسه ی آن است ظرفیت های بیشتر برای خانواده های با تعداد افراد بیشتر مناسب است در حالی که ظرفیت های کمتر برای حجم کمتر مواد غذایی مناسب است. یکی دیگر از ویژگی های غذاساز که ممکن است در مدل های مختلف آن متفاوت باشد سرعت های چرخش تیغه ی دستگاه است. این سرعت ها توسط پیچ ها یا پنل های ال ای دی دستگاه قابل تنظیم است. رنگ دستگاه نیز معمولا سفید، مشکی یا استیل است اگرچه گاهی رنگ های دیگر نیز ممکن است وجود داشته باشد. ویژگی های دستگاه در نحوه استفاده از غذاساز بوش تاثیرگذار هستند.

وسایل جانبی دستگاه های غذاساز

معمولا تعدادی لوازم جانبی همراه با دستگاه وجود دارد که گاهی برای نگه داری آن ها یک کیسه یا محفظه ای تعبیه شده است. دستگاه های غذاساز دارای تیغه های مختلفی هستند که انواع خرد کردن ها در سایز و شکل های مختلف را ممکن می کند. رنده کردن، آسیاب کردن، خرد کردن نگینی یا خلالی و … با غذاساز انجام می شود. با دانستن  نحوه استفاده از غذاساز بوش حتی می توان گوشت را چرخ کرد و به جای چرخ گوشت از آن استفاده کرد. برای تهیه کتلت به راحتی می توان از غذاساز استفاده کرده و مواد آن را آماده کرد.

طرز استفاده از غذاساز بوش، تیغه ها، رنده ها و دیسک ها

برای خرد کردن از تیغه های مختلف دستگاه استفاده می شود. در صورتی که برای مدت کافی خرد کردن ادامه پیدا کند می توان پوره های به دست آورد. برای مثال تهیه کره ی بادام زمینی با غذاساز ممکن است. تیغه ی خمیر زن نیز برای تهیه خمیر کیک و خمیر پیتزا مناسب است. تعدادی دیسک با شکل های مختلف نیز با توجه به مدل دستگاه همراه با آن موجود است که برای رنده کردن، تهیه چیپس و ورقه کردن مواد غذایی و کاربردهای متنوع دیگر می تواند استفاده شود.

طرز استفاده از غذاساز بوش، عملکرد چند گانه غذاسازها

برخی از انواع مدل ها دارای مخلوط کن، آسیاب و یا حتی آبمیوه گیری به همراه خود هستند و اصطلاحا چند کاره محسوب می شوند. شاید استفاده از دستگاه های غذاساز چند کاره بیشتر محبوب باشد چرا که موجب می شود تا چندین عملکرد را فقط با یک دستگاه انجام داد. عملکرد چند گانه غذاساز ها بر نحوه استفاده از غذاساز بوش تاثیر می گذارد. این غذاساز ها به دلیل آن که اجزای زیادی دارند معمولا فضای بیشتری برای نگه داری قطعات مختلف نیاز دارند. اما در صورتی که شما هرکدام از این دستگاه ها را به صورت جداگانه در خانه دارید بهتر است مدلی را انتخاب کنید که فقط عملکردهای مطلوب را برای شما انجام دهد.

عملکرد مخلوط کن و آسیاب در دستگاه های غذاساز

مدل هایی که این عملکرد را انجام می دهند دارای یک یا دو پارچ شیشه ای یا پلاستیکی با ظرفیت های مختلف به عنوان مخلوط کن و یک ظرف آسیاب هستند. ظرفیت پارچ ها یکی از پارامترهای مهم هنگام خرید دستگاه است. از مخلوط کن برای مخلوط کردن و نرم تر کردن مواد غذایی استفاده می شود. تهیه ی آب طالبی و شیر موز یکی از موارد استفاده ی آن است. آسیاب نیز در برخی مدل ها موجود است که برای آسیاب کردن انواع مغزها می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. نحوه استفاده از غذاساز بوش که دارای عملکرد چندگانه است بسیار آسان بوده و خیلی سریع می توان از تمام قابلیت های آن استفاده کرد.

طرز استفاده از غذاساز بوش

عملکرد آبمیوه گیری در دستگاه های غذاساز

آبمیوه گیری یکی دیگر از عملکردهایی است که در برخی مدل ها وجود دارد. با انتخاب این مدل دیگر نیازی نیست که دستگاه آبمیوه گیری را به صورت جدا تهیه کنید. به عنوان مثال از آبمیوه گیری دستگاه می توان برای تهیه ی آب هویج و آب سیب استفاده کرد. گاهی در بعضی از مدل ها قطعه ای وجود دارد که به کمک آن می توان آب مرکبات مثل لیمو و پرتقال را نیز تهیه نمود.

رعایت موارد ایمنی در استفاده از غذاساز ها

رعایت موارد ایمنی در غذاساز ها بسیار اهمیت دارد و فردی که از غذاساز استفاده می کند بهتر است به طور کامل بر نحوه استفاده از غذاساز بوش مسلط باشد زیرا این دستگاه ها دارای تیغه های بسیار تیزی هستند که ممکن است آسیب جدی برای افراد ایجاد کنند. علاوه بر این باید توجه کرد تیغه ها و قطعات تیز در دسترس کودکان نگه داری نشود. بمنظور جلوگیری از حوادث احتمالی و رعایت موارد ایمنی معمولا تا زمانی که درب غذاساز قفل نشود دستگاه روشن نخواهد شد.

تمیز کردن دستگاه غذاساز

اکثر قطعات دستگاه قابل جدا شدن و شست و شو در ماشین ظرفشویی هستند. برای اینکه تیغه ها تیزی خود را حفظ کنند بهتر است بلافاصله پس از استفاده شسته و خشک شوند. پایه یا موتور دستگاه را نیز باید با دستمال مرطوب به طور کامل تمیز کرد. پس از شست و شو و قبل از سر هم کردن قطعات با توجه به راهنمای نحوه استفاده از غذاساز بوش، بهتر است مطمئن شد که همه ی قطعات به طور کامل خشک شده اند تا به دستگاه آسیبی نرسد و از رشد باکتری ها جلوگیری شود. در صورتی که کاسه یا ظرف دستگاه بوی بدی دارد می توان از کمی جوش شیرین به این منظور استفاده کرد.

نتیجه گیری:

غذاسازهای بوش یکی از کاربردی ترین دستگاه های آشپزخانه هستند که باعث صرفه جویی در زمان و راحتی انجام کارها می شوند و با استفاده از این دستگاه ساده که از یک موتور، کاسه، تیغه و درپوش تشکیل شده است می توانید لذیذترین غذاها را تهیه کنید.

همچنین که طرز استفاده از غذاساز بوش به راحتی انجام میگیرد و بدنه این دستگاه ها از استیل ضد زنگ بوده که باعث دوام و طول عمر آن‌ها می شود. برند بوش غذاساز‌های خود را در انواع مختلف و با کارایی‌های متفاوت طراحی و تولید کرده است که هرکدام در نوع خود از بهترین قطعات ساخته شده‌اند.

طرز استفاده از غذاساز بوش به قدری آسان و لذت بخش است که هر شخصی علاقه مند به داشتن یکی از غذاسازهای بوش میباشد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید