برترین ها, نقد و بررسی

علت سخت باز شدن درب یخچال

چرا درب یخچال فریزر سخت باز میشود؟

در رابطه با علت سخت باز شدن درب یخچال دو گزینه هست که باید بررسی شود:

علت بسته شدن درب یخچال :

خیلی از مواقع پیش می آید که می خواهید چیزی را از داخل یخچال فریزر برداریم اما متوجه می شوید که درب یخچال باز نمی شود .

 • در این مطلب به این موضوع می‌پردازیم که چرا درب یخچال فریزر شما بسته شده و باز نمی شود
 • بررسی کنید که لولای درب یخچال فریزر سالم باشد و دچار شکستگی نشده باشد
 • به این موضوع توجه کنید که لاستیک درب یخچال فریزر با مواد غذایی چسبنده مثل عسل یا مربا کثیف نشده باشد که باعث چسبندگی درب شده باشد .
 • بعضی از یخچال فریزر ها هستند که به علت منقبض شدن هوا بر اثر سرما باعث می شود داخل یخچال فریزر وکیوم شود  و درب به سختی باز ‌شود که برای اطلاعات تکمیلی این قسمت را بخوانید علت سفت باز شدن درب یخچال
 • گاهی اوقات لاستیک های فشاری از جای خودشون خارج می شوند و باعث می شود هنگام باز کردن درب یخچال فریزر بین بدنه و درب گیر کنند و اجازه ندهند در باز شود که برای رفع این مشکل می توانید از ویدیو تعویض لاستیک درب یخچال در وب سایت حامی سرویس استفاده کنید.

  خرابی لاستیک دور درب یخچال

  در قسمتی که لولا قرار دارد و نیاز به باز شدن درب یخچال می باشد لولا به بدنه یخچال گیر می کند و مانع باز شدن درب یخچال شود.

  در این مورد باید قسمتی که لولا قرار داره مورد بررسی قرار بگیرد. برای این کار زمانی که روبروی یخچال فریزر خود می ایستید اگر دستگیره یخچال دست راست شما باشه قسمت لاستیکی که لای درب گیر کرده خلاف جهت دستگیره یخچال یعنی سمت چپ قرار دارد. (هر جا که دستگیره قرار دارد لاستیک خلاف جهت آن قرار دارد و باید چک شود).

  ممکن است لاستیک دور درب را تازه عوض کرده باشید اما با مشکل بد باز شدن درب یخچال و یا باز ماندن درب یخچال مواجه شوید. علت بوجود آمدن این مشکل حالت دفرمگی لاستیک و قرار نگرفتن آن سر جای خود می باشد.

 • خرابی استوپر و گیر کردن آن ممکن است دلیل سخت باز شدن درب یخچال باشد. استوپر پایین یخچال فریزر تعبیه شده که وظیفه دارد زمانی که شما می خواهید درب یخچال فریزر را ببندید، درب را به سمت داخل می کشد و به بسته شدن آرام درب یخچال کمک می کند.
 • خرابی یا افتادگی درب دلیل یخچال. اگر بصورتی باشد که درب روی لولای آن درست قرار نگیرد یا نتواند درست بچرخد یکی از موارد علت سخت باز شدن درب یخچال میباشد.
 • خرابی و عیب وکیوم بیشتر در فریزرها اتفاق می افتد، به اینصورت که وقتی می خواهید درب را باز کنید به حدی محکم است و سخت باز میشود که انگار یخچال همراه با در به سمت جلو کشیده میشود.

بنظر می آید که مشکل فنی ندارد و بعد از این که لاستیک دور درب را با دست به سمت داخل میکشید کمی هوا که بین آن قرار می گیرد باعث میشود که درب راحت باز شود. این مشکل عموما در یخچال فریزرهایی دیده میشود که یک مرتبه شارژ گاز شده و داخل یخچال نشتی گاز داشته و تعمیرکار پاسکوول یا همان لوله های دور درب یخچال را حذف کرده است. حذف کردن این لوله ها باعث میشود حالت نرمی لاستیک از بین رفته و خشک شود. این کاربرد زمانی کارایی دارد که وقتی درب یخچال را به سمت خود می کشید لاستیک تغییر حالت ندهد و هوا را به داخل نکشد.

نرم بودن لاستیک درب داخل فریزر کمک میکند که زمانی که درب یخچال را به سمت خود کشیدید سریعا لبه های لاستیک فریزر به سمت داخل حرکت و هوا را به داخل کابین هدایت میکند که به باز شدن راحت درب دستگاه خواهد کرد.

علت باز ماندن درب یخچال :

داخل کابین فریزر هوا یا اکسیژن وجود دارد که زمانی که درب آن را باز و بسته می کنید  تقریبا گرم است، این هوا حجمی دارد (70 درصد از هوایی که در اطراف ما قرار دارد آب و رطوبت هست) این هوا وارد فریزر میشود و بر اثر سیرکولر هوای گرم که کناره های اواپراتور حرکت میکند باعث میشود که رطوبت آن گرفته شده، حجم هوای آن کم شده و حالت وکیوم داخل کابین فریزر ایجاد شود و مولکول های هوا بهم نزدیک می شوند.

در اینجا با یک مثال مطلب را راحت تر برایتان می گوییم: مثلا شما یک سرنگ را برداشته و سوپاپ داخل آن را خارج کنید و نصف آن را آب بریزید و نصف دیگر آن را با انگشت بگیرید، این کار باعث میشود که هر چقدر هم آن سرنگ را تکان بدهید آب از داخل سرنگ بیرون نریزد چون هوایی وجود ندارد که فشار آن باعث خروج آب شود.

این حالت نیز بر اثر کم شدن فشار حجم هوا بر اثر سرد شدن هوا و کم شدن مولکول های آن ایجاد میشود. خیلی از مواد سنگین هوا که رطوبت هست از اواپراتور رد شده و تبدیل به برفک شده و باعث کم شدن حجم هوا شده و ورودی برای آن باقی نگذاشته باعث میشود که درب یخچال حالت مکش به سمت داخل داشته باشد و به سختی و با فشار باز شود.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید