نقد و بررسی, برترین ها, علم و تکنولوژی

نظافت یخچال و فریزر بوش

نظافت یخچال و فریزر بوش

نگه‌داری لوازم خانگی یکی از اصول بسیار حیاتی است که حتی از نحوه خرید و نوع محصولی که خریداری شده هم مهم‌تر است. درواقع یکی از اصولی که به مردم کمک می‌کند که لوازم خانگی بهتری داشته باشند و لوازمشان عمر طولانی‌تری داشته باشند این است که چگونه از یک لوازم خانگی نگه‌داری کنند. لوازم خانگی نیز به دلیل حساسیت‌هایی که در ساخت آنها بکار رفته، جزو مهم‌ترین ابزار خانه هستند. حال به نظر شما چگونه می‌توان از لوازم خانگی درست نگه‌داری کرد؟قطعا برای نگه‌داری از لوازم خانگی مختلف معیارهای متفاوتی وجود دارد، عدم ضربه به لوازم، جای‌گیری در مکان درست، نحوه تمیزکاری درست، عدم بهره‌برداری نابجا از محصول و هزاران هزار معیار دیگر، از جمله عواملی هستند که به مردم کمک می‌کند که لوازم خانگی مفیدتری داشته باشند.تا انتهای این مقاله از هوم کالا را مطالعه کنید قصد داریم درباره ی نظافت یخچال و فریزر بوش صحبت کنیم .

 

نظافت یخچال و فریزر بوش

نظافت یخچال و فریزر بوش

یخچال و فریزر یکی از جمله مهم‌ترین لوازم خانگی هستند که در آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در گذشته و زمان‌هایی که هنوز یخچال و فریزر اختراع نشده بود، مردم تمام مواد اولیه خود را به صورت تازه تهیه کرده و استفاده می‌کردنند. اما با گذشت زمان و خلق این محصول، مردم می توانستند بسیاری از مواد اولیه خود را در یخچال یا فریزر نگه‌داری کرده و مجبور به تهیه هرروزه آن نبودند.اما یکی از نکات مهمی که با استفاده از یخچال و فریزرها مورد توجه قرار گرفت نحوه نگه‌داری از این لوازم بود. نحوه تمیزکاری یخچال و فریزرها یکی از مهم‌ترین کارهایی است که به عمر بیشتر لوازم کمک می‌کند. به همین سبب یادگیری این فرایند یکی از ملزومات نگه‌داری از یخچال و فریزهای بوش است.نظافت یخچال و فریزر از جمله مهم ترین امور آشپزخانه و نشان دهنده حسن سلیقه و هنر خانه داری است. شاید عده ای نظافت یخچال را تنها در خارج کردن غذاهای باقی مانده و فاسد بدانند. اما نظافت یخچال، تنها شامل نظافت طبقات و کشوهای یخچال  نمی شود.

چرا باید یخچال و فریزر بوش را تمیز کنیم؟

قطعا هنگامی که شما یک محصول یا لوازم خانگی را خریدای می‌کنید قصد دارید که برای مدت زمان طولانی از آن استفاده کنید، به همین دلیل در نگه‌داری از آن کوشا هستید و مراقبید که آسیب نبیند، خب! پس باید تمامی جوانب نگه‌داری از این لوازم را بدانید. یخچال و فریزر از جمله لوازم خانگی است که به دلیل قرارگیری مواد غذایی مختلف در آن، امکان ورود هرگونه میکروب و غیره در آن وجود دارد.همچنین فریزرها به دلیل قرارگیری طولانی مدت یک ماده غذایی یا موضوعات دیگری مانند عدم چفتِ درست درب‌ها، در معرض برفک‌زدگی قرار دارند. به همین دلیل نیاز به پاکسازی دارند. این نکات از جمله مواردی هستند که به مشتریان توصیه می‌شود که یخچال و فریزرهای بوش را تمیز کنند. زیرا هیچ روشی به اندازه تمیزکاری درست و اصولی در نگه‌داری از یخچال فریزرهای بوش موثر نیست.

شوینده مناسب برای نظافت یخچال و فریزر بوش

یخچال و فریزرهای بوش، یا به صورت کلی تمامی یخچال و فریزرها دارای بخش‌های درونی هستند که شست‌و‌شوی آنها نیازمند استفاده از مواد شوینده مناسب و بدون آسیب است. زیرا هرکدام از این بخش‌ها سیستم‌های درونی و حساسی هستند که امکان دارد در صورت نفوذ مواد شوینده، به سیستم داخلی آن آسیب برسد.برای شست‌و‌شوی یخچال از ترکیب‌های آب و صابون نیز استفاده می‌شود. البته لازم به ذکر است که از این ترکیب برای شست‌و‌شوی سطوح داخلی یخچال مانند سطح طبقات مختلف یا کشوهای آن استفاده می‌شود. علاوه بر آن از ترکیب سرکه و جوش شیرین برای شست‌و‌شو سطوح دیگر و دیواره‌های یخچال و فریزر استفاده می‌شود.

تمیزکاری درون یخچال

مواد اولیه غذایی را بررسی کنید

دومین قدم بررسی مواد اولیه غذایی است که درون یخچال قرار دارد. ممکن است یک ماده غذایی مدت‌ها در ته یخچال باقی مانده باشد و شما آن را به کلی فراموش کرده باشید، پس بهتر است تمامی مواد غذایی را از یخچال خارج کرده و تاریخ انقضای تمامی آنها را چک کنید.این کار باعث می‌شود که از فاسد یا خرابی مواد غذایی پیشگیری کنید و از تاریخ انقضای هر محصول مطلع شوید. اگر بدون توجه به تاریخ انقضای مواد اولیه دوباره آنها را سرجای خود قرار دهید ممکن است که تاریخ هرکدام از این مواد غذایی گذشته و در صورت عدم توجه شما، فاسدی این مواد به مابقی مواد غذایی درون یخچال هم سرایت کند.

طبقات مختلف را تمیز کنید

پس از اینکه تمام مواد غذایی را از یخچال و فریزر خارج کردید باید سطوح طبقات مختلف را با ترکیب‌هایی که داشتید(اب و صابون یا سرکه و جوش شیرین) بشویید. البته برای اینکار نیاز نیست که حتما از حجم زیادی مواد شوینده استفاده کنید، می‌توانید حجم کمی از این ترکیب را درون یک بطری ریخته و آن را بر سطوح مختلف اسپری کنید.پس از آن با استفاده از یک پارچه تمیز و نخی، سطوح مختلفی که آغشته به مواد شوینده کردید را تمیز کنید. البته باید به این نکته توجه کنید که میزان مواد شوینده‌ایی که برای سطوح استفاده می‌کنید نباید زیاد باشد، زیرا در این صورت تمیزکاری آن دشوار خواهد بود. اسپری مواد شوینده در حد یک یا دوبار کافی است و می‌تواند به خوبی سطوح را تمیز کند.

تمیزکاری بخش بیرونی یخچال!

بخش‌های بیرونی یخچال به سبب ارتباط مستقیمی که با برق دارند، نیازمند تمیزکاری‌های حساسی هستند. به همین سبب می‌توان با استفاده از جاروبرقی تمامی گرد و غبارهای پشت یخچال و کویل های کندانسور را پاکسازی کرد. همچنین می‌توان با استفاده از برس‌های نرم، قسمت‌های پشت یخچال و فلزهای مرتبط با آن را تمیز کرد.یخچال یکی از ارزشمندترین لوازم برقی خانگی است، بنابراین بسیار مهم است که به خوبی از این وسیله نگهداری شود.یخچال های بوش، از پر فروش ترین محصولات در بازار لوازم خانگی بوده و به دلیل کیفیت بالای ساخت و  طراحی زیبای بدنه، بسیار محبوب و پر طرفدار هستند. برای اطلاع از قیمت یخچال بوش ، و مشاهده انواع مدل های یخچال توکار بوش، می توانید به قسمت فروشگاه خانه بوش مراجعه فرمایید.

تمیزکاری فریزر!

تمیزکاری فریزر یکی از مهم‌ترین مراحل پاکسازی یخچال است، زیرا امکان ایجاد برفک بر سطوح فریزر و دیواره‌های آن وجود دارد. برای تمیزکاری فریزر باید ابتدا درب آن را باز گذاشته و اجازه دهید که دمای فریزر با محیط یکی شده و تمامی برفک‌های ایجاد شده(حتی در کوچک‌ترین سطح) اب شود.پس از آن به کمک یک بطری، محلول سرکه و جوش شیرین را به مقدار کم روی آن اسپری می‌کنید، سپس با استفاده از یک حوله تمیز یا پارچه‌های نخی سفید و تمیز، سطوح یا دیواره‌های فریزر را پاک می‌کنید.

تمیزکاری موتور یخچال

موتور یخچال فریزرهای بوش حساس‌ترین بخش پاکسازی یخچال است. زیرا در صورت تمیزکاری نادرست این بخش، امکان خرابی و سوختگی موتور دستگاه وجود داشته و با سوختگی موتور یخچال، اشخاص باید هزینه بسیار زیادی برای تعمیر آن پرداخت کنند.هرچند که تمیزکاری این بخش بسیار ساده است. اشخاص می‌توانند با استفاده از جاروبرقی گرد و غبارهای موجود در قسمت موتور یخچال را تمیز کنید. لازم به ذکر است که هرگز برای شست‌و‌شوی موتور یخچال از مواد شوینده مانند اب و صابون یا سرکه و جوش شیرین استفاده نکنید. زیرا این ترکیبات باعث خرابی و سوختگی موتور دستگاه می‌شود.

کندانسور در کدام قسمت یخچال قرار دارد؟

کندانسور و کویل های یخچال در دستگاه های مختلف، در جاهای متفاوتی قرار می گیرند. در برخی از یخچال ها و مدل های قدیمی تر، کویل ها در قسمت پشت یخچال (چسبیده به دیوار) قرار گرفته اند و با جلو کشیدن یخچال کاملا در دسترس هستند.در برخی مدل های جدید کویل ها، در قسمت پشت دستگاه هستند اما توسط یک کاور فلزی، پوشانده شده اند. در این یخچال ها برای نظافت کویل ها، لازم است ابتدا کاور را جدا کنید.در برخی مدل ها، قسمت شبکه مانند (شبکه لوله های نازک پشت یخچال) حذف شده و کندانسور به صورت فشرده تر و به شکل مکعب یا استوانه در قسمت پایین یخچال قرار گرفته است.

نحوه تمیز کردن کندانسور و کویل ها

برای تمیز کردن کول ها ابتدا یخچال از برق جدا کنید و آن را جلو بکشید. اگر کویل ها در قسمت پشت یخچال قرار دارند، می توانید در این مرحله آنها را ببینید.گاهی لازم است کاور فلزی را از روی کویل ها بردارید تا به آنها دسترسی داشته باشید. همچنین ممکن است کندانسور در پشت و پایین یخچال قرار گرفته باشد.احتمالا لایه ای از گرد و غبار به لوله های نازک کویل و کندانسور چسبیده است. برای تمیز کردن گرد و غبار از یک دستمال مرطوب یا قلمو کمک بگیرید تا لایه غبار جدا شود. سپس با جارو برقی ذرات جدا شده را کاملا تمیز کنید. در پایان بار دیگر با استفاده از دستمال مرطوب کویل ها و کندانسور را نظافت کنید.

کندانسور در چه مواردی بیشتر کثیف می شود؟

اگر در خانه از حیوانات خانگی مانند سگ، گربه یا طوطی نگهداری می کنید، کندانسور یخچال شما زودتر کثیف شده و به نظافت نیاز خواهد داشت. زیرا مو و گرده های روی پوست این حیوانات در هوا پراکنده شده و به آسانی جذب کندانسور یخچال می شوند.به طور کلی توصیه می شود هر شش ماه یکبار، کندانسور و کویل های یخچال را تمیز کنید، اما اگر صاحب حیوانات خانگی هستید یا در مناطق پر گرد و غبار زندگی می کنید، بهتر است هر سه ماه یکبار این کار را انجام دهید.

چند وقت یکبار یخچال و فریزر را تمیز کنیم؟

نظافت یخچال و فریزر بوش

برای بسیاری از اشخاصی که اقدام به تمیزکاری یخچال و فریزهای بوش می‌کنند این سوال وجود دارد که چندوقت یکبار باید این کار را انجام دهند؟ خب طبیعتا پاسخ این سوال تاحد زیادی به نحوه نگه‌داری اشخاص از یخچال و موادی که درون آن قرار می دهند بستگی دارد.زیرا هرچقدر که مواد را به درستی بسته‌بندی کرده و درون یخچال قرار دهند، یخچال و فریزرهای بوش مدت زمان بیشتری تمیز می‌ماند و کمتر نیاز به تمیزکاری دارد. البته به صورت میانگین یخچال و فریزرهای بوش هر 6 ماه یا یکسال به تمیزکاری نیاز دارند.

نکته منفی در نظافت یخچال و فریزر بوش

شست‌و‌شو یخچال یکی از آسان‌ترین کارهای خانگی است. اما یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین نکاتی که وجود دارد این است که چگونه باید انجام بگیرد. برخی از اشخاص با استفاده از یک باور نادرست، از شلنگ‌های آب برای شست‌و‌شوی یخچال استفاده می‌کنند.اما این کار باعث می‌شود که موتور یخچال و بخش‌های درونی یخچال کاملا خراب شود و سیستم داخلی آن به صورت کامل بسوزد. به همین دلیل توصیه می‌شود برای شست‌و‌شوی یخچال و فریزر تنها از یک اسپری و حوله نم‌دار استفاده شود.

نظافت یخچال و فریزر بوش با استفاده از مسواک

در قسمت‌های قبل گفته شد که می‌توان برای شست‌و‌شوی یخچال از مسواک‌های کهنه استفاده کرد. اما به نظر شما چگونه می‌توانیم از مسواک‌های کهنه استفاده کنیم؟ قسمت‌های مختلفی از یخچال وجود دارد، مانند گوشه‌های درونی لاستیک یخچال، گوشه‌های پایینی یخچال و غیرقابل دسترس که شست‌و‌شوی آنها کمی مشکل است.درواقع به دلیل کوچکی گوشه‌های مختلف، تمیزکری بخش‌هایی از یخچال کمی دشوار است. در این شرایط مشتریان می‌توانند با استفاده از یک مسواک کهنه، گوشه‌های درونی و بخش‌های درونی یخچال را به سادگی تمیز کنند. زیرا ابعاد فرچه‌های مسواک کوچک‌تر بوده و به سادگی این کار را انجام می‌دهد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید