عمومی, نقد و بررسی

اسپرسوساز

اسپرسو یا قهوه جوش یکی از لوازم خانگی آشپزی است که برای آماده‌سازی قهوه به کار می‌رود. با وجود اینکه انواع مختلفی از قهوه‌سازها با سازوکارهای گوناگون وجود دارد

شرحی بر اسپرسوساز

اسپرسو یا قهوه جوش یکی از لوازم خانگی آشپزی است که برای آماده‌سازی قهوه به کار می‌رود. با وجود اینکه انواع مختلفی از قهوه‌سازها با سازوکارهای گوناگون وجود دارد، در بیشتر قهوه‌سازها، دانه‌های قهوه در یک فیلتر کاغذی یا فلزی در یک قیف قرار می‌گیرند و قیف نیز در بالای یک قهوه جوش شیشه‌ای یا سرامیک (شبیه کتری) قرار داده شده است.  آب سرد در محفظهٔ جداگانه قرار دارد که بعد تا نقطه جوش گرم می‌شود و به درون قیف هدایت می‌شود.[۱]یک دستگاه اسپرسوساز قهوه را با فشار دادن آب جوش در نزدیکی نقطه جوش و از طریق یک قاشق از قهوه و یک فیلتر به منظور تولید قهوه و اسپرسو ، می کوبد.

اولین ماشین برای ساخت اسپرسو در سال 1884 توسط آنگلو موریند و در تورین ایتالیا ثبت شد. طراحی پیشرفته در تاریخ 28 آوریل 1903 توسط لوئیجی بذرا ثبت شد. بنیانگذار شرکت La Pavoni این پروانه را خریداری کرد و از سال 1905 دستگاههای اسپرسو را به طور تجاری در مقیاس کوچک در میلان تولید کرد. طراحی ماشین های متعدد برای تولید اسپرسو ایجاد شده است.

چندین دستگاه عناصر رایج مانند موتور گروهی و یک پرت فیلتر را به اشتراک می گذارند. دستگاه اسپرسو نیز ممکن است دارای یک بخار باشد که برای بخار مایعات و فوم (مانند شیر) برای نوشیدنی های قهوه مانند کاپوچینو و کافه شیرین استفاده می شود. ماشین های اسپرسو ممکن است به وسیله بخار، پیستون، پمپ، یا پمپ هدایت شوند. ماشین ها نیز ممکن است دستی یا اتوماتیک باشند.

تاریخچه دستگاه اسپرسوساز

اولین ماشین اسپرسوساز توسط آنجلو موریندو از تورین ایتالیا ساخته شده است و نمونه ای از کار را در نمایشگاه عمومی تورین در سال 1884 نشان داد. او حق ثبت اختراع داده شد 33/256 از تاریخ 16 مه 1884 (طبق “Bollettino delle Industrial Industrial del Regno d’Italia”، سری دوم، جلد 15، سال 1884، صفحات 635 – 655). گواهی عنوان صنعتی به آقای موریوندو آنجلو، از تورین، برای اختراع به نام “ماشین بخار جدید برای پخت و پز قهوه آشامیدنی اقتصادی و لحظه ای، روش” A. Moriondo، Plate CXL “، اعطا شد. در سال 1901، لوئیجی بیزرا از میلان پیشرفت های دستگاه را ثبت نمود. Bezzera مهندس نبود، بلکه مکانیک بود. او تعدادی پیشرفت را در دستگاه موجود ثبت کرده است، اولین مورد آن در تاریخ 19 دسامبر 1901 اعمال شد.  این عنوان شد”نوآوری در ماشین آلات برای آماده سازی و بلافاصله نوشیدنی قهوه (اختراع شماره 153/94، 61707، تاریخ 5 ژوئن 1902). در سال 1905 این ثبت اختراع توسط Desiderio Pavoni خریداری شد که شرکت La Pavoni را تاسیس کرد و شروع به تولید این ماشین در یک کار تجاری در یک کارگاه کوچک در Via Parini در میلان کرد.

مکانیزم دستگاه اسپرسوساز

طراحی ماشین های متعدد برای تولید اسپرسو ایجاد شده است. چندین ماشین عادی هستند. در مقایسه با ظرافت خرد کردن، مقدار فشار مورد استفاده برای خرد کردن خمیر، یا خود فشار می تواند برای تغییر طعم اسپرسو استفاده شود. بعضی از baristas ها شات های اسپرسو را مستقیما به یک فنجان قهوه تلخ و یا شیشه ای شستشو می دهند تا درجه حرارت بالاتر اسپرسو را حفظ کند.

قسمت های دستگاه اسپرسوساز

گروهی (یا سر گروه) گیرنده برای portafilter قابل جابجایی (یا گروه دسته) دستگاه اسپرسو معمولی فقط یک گروه را تشکیل می دهد، در حالی که ماشین های محبوب حرفه ای، مانند آنهایی که در کافی شاپ های تجاری استفاده می شوند، می توانند ظرفیتی تا هفت نفر باشد.  در طول فرایند استخراج یک کاپ اسپرسو، آب گرم از طریق گروهی و تحت فشار قرار می گیرد. گروه بندی شامل بسیاری از سوراخ ها (دوش) است که تلاش برای توزیع آب مطبوع به طور مساوی بر روی سطح تراکم در سبد پرتافه فیلتر و در نتیجه دستیابی به یک جریان مقطع عرضی را به همراه دارد . یک portafilter ( یا گروه دسته) به گروهی از دستگاه های اسپرسو نیمه اتوماتیک و پیستونی  هدایت می شود و یک قاشق چنگال قهوه ای در سبد خود حمل می کند. معمولا برای نگهداری گرما بهتر از برنج ساخته شده است و توسط دسته پلاستیکی یا چوبی متصل می شود. فیلتر مهر و موم شده را با واشر ماشین اسپرسو تشکیل می دهد و آب داغ با فشار را از طریق قهوه هدایت می کند خرده فروشان پس از فروش نیز فیلترهای پایین را به فروش می رسانند که تماس اسپرسو با هر فلز را به حداقل می رساند. فیلتر باریک یکی از ابزارهایی است که برای تجزیه و تحلیل کیفیت دانه قهوه و رطوبت استخراج شده استفاده می شود و اجازه می دهد تا برای بررسی بصری “کانال کردن” یا شرایطی که در آن آب قادر به سوراخ کردن اسپرسو در طول روند دمیدن منجر به ضعیف شدن استخراج میشود . اغلب، baristas از knockboxes استفاده می کنند تا باقی مانده های اسپرسو صرف شده را ذخیره کنند.

اسپرسو 

نوعی قهوهٔ غلیظ است که در اوایل قرن بیستم میلادی در شهر تورین ایتالیا اختراع شده‌است . اسپرسو با عبور دادن آب داغ نزدیک به نقطه جوش با فشار زیاد از میان دانه‌های آسیاب شده قهوه تهیه می‌شود . اسپرسو دارای غلظت بالاتری از مواد محلول و معلق جامد است. اسپرسو را لوییجی بتزرا، صاحب یک شرکت تولیدی در سال ۱۹۰۳ اختراع کرد. ایدهٔ او وارد کردن فشار به فرایند دم کردن قهوه بود که زمان لازم برای دم کشیدن قهوه را کم می‌کرد. او نام دستگاه جدیدش را ”دستگاه قهوهٔ اسپرسو” گذاشت. اسپرسو در ایتالیایی به معنای سریع است. اسپرسو پایه برخی از نوشیدنی‌ها مانند کافه لاته، کاپوچینو، کافه ماکیاتو، کافه موکا و کافه آمریکانو است. در تهیه کاپوچینو حتماً اسپرسو را به‌کار می‌برند ولی در تهیه کافه لاته این امر ناگزیر نیست. میزان کافئین موجود در اسپرسو در واحد حجم از سایر نوشیدنی‌ها بیشتر است و به این دلیل هم هست که اکثر اوقات در مقیاس‌های کوچک سرو می‌شود. یک اسپرسو ۶۰ میلی لیتری دارای ۸۰ الی ۱۵۰ میلی‌گرم کافئین است در حالیکه یک قهوه معمولی با حجم ۲۴۰ میلی لیتر داری ۹۵ الی ۲۰۰ میلی‌گرم کافئین است.  تا حدود زیادی می‌توان گفت اسپرسو بالاترین میزان کافئین را در بین نوشیدنی‌های گرم دارا است بطوری که اگر قبل از رقابت ورزشی مصرف شود و تست دوپینگ گرفته شود کارشناسان را به اشتباه انداخته و مصرف زیادی از کافئین را که دوپینگ محسوب می‌شود نتیجه آزمایش اعلام می‌کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید