نقد و بررسی

دلایل کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی

کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی

کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی دلایل متعددی دارد که تمامی آنها را در ادامه این مقاله بررسی می کنیم. در این حالت وقتی جاروبرقی را روشن می کنید، دور آن مدام کم و زیاد می شود و همین مسئله مشکلاتی را در عملکرد این دستگاه ایجاد می کند. معمولا از روی صدای جارو می توان زیاد و کم شدن دور آن را تشخیص داد. البته در این حالت، قدرت مکش هم تغییر می کند؛ اما عموما این مورد چندان محسوس نیست.

اگر شما هم با این مشکل مواجه شده اید، برای آشنایی با دلایل کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی و البته راهکارهای حل این مشکل، ادامه مطلب را در هوم کالا دنبال کنید.

اجزای جاروبرقی

۱. قسمت الکتریکی: قسمت‌های استاتور (قسمت ساکن)، کلکتور (کموتاتور) و جاروبکها (زغال‌ها) قسمت‌های الکترونیکی جاروبرقی را تشکیل می‌دهند.

۲. قسمت مکانیکی: سیم جمع‌کن، مخزن زباله و فیلتر قسمت‌های مکانیکی جاروبرقی هستند.

مقدار توانی که در انتهای شیلنگ تمیزکننده جاروبرقی به جریان هوا تبدیل می‌شود، با «هواوات» اندازه‌گیری می‌شود. در واقع واحد اندازه‌گیری همان وات است. از واژه «هوا» به این منظور استفاده می‌شود که مشخص گردد این قدرت خروجی است، نه برق الکتریکی ورودی.

وسایل‌برقی ممکن است در طی چند سال استفاده مداوم، دچار خرابی شوند. جاروبرقی بی‌شک اولین وسیله پرکاربرد برقی در هر خانه محسوب می‌شود و بروز مشکلاتی مانند کاهش مکش یا یکسره شدن موتور که منجر به کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی می‌شوند، تقریبا رایج است.

در این مطلب تلاش می‌کنیم نکات کاربردی مهمی در این زمینه ارائه نماییم تا شما بتوانید با کمترین هزینه نسبت به تعمیر جاروبرقی اقدام کنید.

دلایل کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی

دلیل اصلی نوسان دور موتور در انواع مدل های جاروبرقی، خرابی قطعه ای به نام دیاک است. این قطعه، قدرت مکش جارو را تنظیم می کند و اگر ایرادی داشته باشد، دور موتور را نیز مختل می کند. دیاک، پالس هایی را تولید می کند که جریان ورودی به موتور را تنظیم می کنند و به این ترتیب، مکش دستگاه تنظیم می شود.

اگر دو سر دیاک به ولتاژ کافی نرسد، جاروبرقی اصلاً روشن نمی شود. عواملی همچون انسداد یا پارگی لوله ها، پر یا سوراخ شدن کیسه جارو، آلودگی کلکتور و خرابی یاتاق ها، دیگر دلایل کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی هستند.

راهکارهای حل مشکل کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی

رفع انسداد یا تعویض لوله ها

اگر متوجه شدید که دور موتور جاروبرقی شما تغییر کرده و مدام کم و زیاد می شود، پیش از هر کاری لوله ها را چک کنید. در بسیاری از موارد زباله ها و … در لوله گیر کرده و باعث مسدود شدن آن می شوند. در نتیجه مکش دستگاه مختل شده و جارو قادر به مشکل با قدرت زباله ها نیست.

در این صورت کافی است با یک لوله باریک تر، لوله اصلی دستگاه را تمیز کنید. از لوله خرطومی هم غافل نشوید؛ انسداد یا پارگی این لوله هم می تواند باعث کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی شود. در صورت نیاز، این لوله ها را تعویض کنید تا مشکل برطرف شود.

کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی

تعویض کیسه جاروبرقی از راهکار های کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی

یک راهکار ساده دیگر برای حل مشکل کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی، تعویض کیسه این دستگاه است. معمولا وقتی کیسه جاروبرقی پر شده یا تکه ‌های آشغال در آن باقی می ماند، دور موتور دستگاه دچار نوسان می ‌شود. حتی اگر این کیسه سوراخ یا پاره شود هم روی قدرت مکش و دور موتور جاروبرقی تاثیر می گذارد. در این حالت موتور باید با دور بیشتری کار کند و در نتیجه، فشار بیشتری را تحمل کند. بنابراین بهتر است کیسه جاروبرقی را به صورت منظم چک و تعویض کنید تا موتور در معرض خرابی قرار نگیرد.

تعمیر ولوم کم و زیاد جاروبرقی از راهکار های کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی

یکی دیگر از اقداماتی که می تواند به حل مشکل کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی کمک کند، تعمیر ولوم این دستگاه است. گاهی موتور جاروبرقی با سرعت ثابت کار می کند؛ یعنی دور موتور در بالاترین حد است و بیشترین میزان مکش را دارد. در این صورت احتمالا ولوم آسیب دیده و نمی تواند دور دستگاه را به درستی تنظیم کند.

این وضعیت و تداوم آن، فشار بسیار زیادی به موتور وارد کرده و به مرور باعث ضعیف شدن و حتی از کار افتادن این قطعه می شود. در این شرایط باید اول دلیل یا دلایل خرابی ولوم را شناسایی کنید و سپس این بخش را تعمیر نمایید.

تمیز کردن کلکتور از راهکار های کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی

گاهی تنها با تمیز کردن کلکتور، می توان مشکل کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی را از بین برد. این قطعه باید با شوینده های مخصوص تمیز شود. برخی از کاربران سطح کلکتور را سمباده می کشند؛ اما این کار اصلا درست نیست و ممکن است موجب سوختن آرمیچر شود. بهتر است برای تمیز کردن کلکتور هم از تکنسین های مجرب تعمیرات جاروبرقی کمک بگیرید تا این کار را به صورت تخصصی و به درست ترین شکل انجام دهند.

تعمیر یا تعویض موتور جاروبرقی

اگر هیچ کدام از روش های ذکر شده مشکل کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی را برطرف نکردند، احتمالا نیاز به تعمیر یا تعویض موتور این دستگاه است. اگر موتور نیم سوز شده باشد، دور دستگاه هم دچار نوسان می شود. معمولا موتور بر اثر نفوذ رطوبت نیم سوز می شود؛ مثل وقتی که قسمت های خیس و مربوط را هم جارو می کنید. اگر موتور نیم سوز را به موقع تعمیر نکنید، ممکن است این قطعه بسوزد و ناچار به پرداخت هزینه بسیار زیادی برای تعویض آن شوید.

تعویض یاتاق ‌ها از راهکار های کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی

در نهایت آخرین راهکار برای حل مشکل کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی، تعویض یاتاقان هاست. این قطعات به مرور زمان ساییده می شوند و از کار می افتند. معمولا یاتاقان ها قابل تعمیر نیستند و پس از مدتی باید آنها را با نمونه های جدید تعویض کرد.

کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی

بررسی مشکلات مربوط به خود موتور

موتور جاروبرقی در مواردی می تواند علت کاهش یا افزایش دور خود باشد.

نیم سوز بودن موتور

در موارد فوق نظیر گرفتگی بخش هایی نظیر لوله، خرطومی، برس، فیلتر و آسیب ها کیسه به نحوی بود که خودتان نیز به تنهایی مشکل را یافته و تعمیر کنید اما در مورد خرابی برد و مشکلات مربوط به موتور نیازمند تخصص برای عیب یابی خواهید بود.

یک علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی بخاطر نیم سوز بودن موتور است. که در هر دو جهت افزایش و یا کاهش می تواند تاثیر گذار باشد این امر می تواند باعث شود موتور با حداکثر دور کار یا حداقل دور کار کند.

برای اجتناب از نیم سوز شدن موتور در زمان جارو کشیدن توجه بیشتری انجام دهید تا مبادا محل هایی که خیس هستند یا آب وجود دارد را دستگاه مکش داشته باشد. اگر نسبت به نیم سوز بودن موتور توجهی نداشته باشید در مدت کوتاهی خواهد سوخت.

خاک گرفتن کلکتور موتور

خاکی که با خراب شدن فیلتر وارد موتور می شود تاثیر مستقیمی بر روی کلکتورها می گذارد این امر علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی می تواند باشد برای خلاصی از این ایراد بهتر است قاب دستگاه را برای دسترسی به موتور باز کنید پس از رسیدن به بخش کلکتور آن را به وسیله تینر بشویید.

استفاده از اجسام زبر برای خاکروبی کلکتور اشتباه می باشد این کار می تواند باعث از بین رفتن آرمیچر شود با تمیز کردن موتور می توانید قسما آرمیچر را نیز با برس و تینر تمیز کنید. در حین انجام این مراقب باشید سیم پیچ ها خراب نشوند.

معیوب شدن بلبرینگ ها

چنانچه بلبرینگ یا بوش دچار مشکل شوند قسمت آرمیچر با کفشک بهم برخورد میکنند و غیر از صدای زیاد جاروبرقی شما می تواند علت کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی شما نیز بشود.

نشت هوا بخاطر شکستگی بدنه

یکی از مواردی که باعث کم و زیاد شدن دور موتور جاروبرقی می شود وجود ترک و نشت هوا در بدنه است. این مورد به موتور فشار زیادی وارد می کند چون هوای مکیده شده از حالت خلا خارج شده و باعث کاهش مکش دستگاه شما نیز می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید