نقد و بررسی

روش های تمیز کردن فر

تمیز کردن فر

بهترین روش های تمیز کردن فر توکار آشپزخانه نظافت ابزارهای آشپزخانه یکی از کارهای روزمره بانوان خانه دار است. اما تمیز کردن و نظافت هر یک از این ابزار اصول و راهکارهای  خاص خود را دارد که آگاهی از آنها ضمن اینکه تمیز کاری را برای شما آسان ترمی کند آسیب های ناشی از استفاده از شوینده ها و وسایل نامناسب برای نظافت  این ابزاررا نیز کاهش می دهد. در این مقاله از هوم کالا ما اصول تمیز کردن فر را برای شما به اشتراک گذاشته ایم با ما همراه باشید. امیدواریم برای شما نیز مفید واقع شود.

فر باید هرچند وقت یک‌بار تمیز شود

تمیز کردن شما به روال آشپزی شما بستگی دارد. غذاهای ریخته و سرریز شده باید هر چه زودتر تمیز شود. اگر روزانه از فر خود استفاده می‌کنید، باید حداقل به‌صورت فصلی یا هنگامی‌که یک یا چند مورد از این علائم را مشاهده می‌کنید، فر را تمیز کنید:

  • درب به چربی یا روغن آغشته ‌شده است.
  • کف فر دارای مواد غذایی پوسته‌پوسته‌شده یا باقی‌مانده‌ی غذا است که به نظر می‌رسد سوخته‌اند.
  • با روشن شدن فر، بوی سوختگی و بوی روغن بلند می‌شود.
  • با روشن شدن فر، دود بلند می‌شود.

راهنمای استفاده از سیستم تمیز کننده خودکار فر بوش

برای تمیز کردن فر بوش به صورت خودکار باید مراحلی را انجام دهید. این مراحل عبارتند از:

آماده کردن فر

قبل از اینکه برای تمیز کردن فر بوش اقدام کنید در ابتدا تمام بخش‌های آن مثل قابلمه، قطعات بزرگ، قفسه‌ها، سینی، محفظه فویل‌ها وغیره را جدا کنید و بشویید. پیشنهاد می‌کنیم که حتما این کار را انجام دهید؛ چراکه اگر این کار را انجام ندهید رک‌های فلزی تغییر رنگ می‌دهند و سر خوردن کار را دشوار خواهد کرد.

قفل کردن درب

هر چند که در برخی مواقع، هنگام تمیز کردن فر بوش درب آن به صورت خودکار قفل می‌شود ولی بهتر است که باز هم آن را چک کنید و در صورت باز بودن قفل کنید.

روشن کردن تهویه

مطمعن شوید که تهویه خانه به درستی کار می‌کند. بهتر است که از فن یا هود برای از بین بردن گرما استفاده کنید.

خشک شدن کامل فر

تا زمانی که فر به خوبی خشک نشده است به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید. بهتر است که از یک حوله برای خشک کردن آن استفاده کنید که باقیمانده مواد به کلی پاک شود.

تمیز کردن فر در هشت مرحله

برای تمیز کردن فر به‌ترتیب مراحل زیر را دنبال کنید.

۱.تمیز کردن فر ، ذرات به‌جامانده از خوراکی‌ها را از داخل فر پاک کنید

برای شروع کار قفسه‌های فر را خارج کنید تا مزاحم کارتان نباشند. با دستمال یا یک تکه پارچه بی‌مصرف تمامی ذرات به‌جامانده از غذا را که به کف فر چسبیده‌اند جدا کنید و دور بریزید. هرچه ذراتی که در این مرحله پاک می‌کنید بیشتر باشند، کارتان برای بعد کمتر می‌شود.

پیش از آنکه به سراغ مرحله دوم بروید، مطمئن شوید که فر کاملا سرد است.

۲. تمیز کردن فر ، را با ترکیب جوش‌شیرین و آب تمیز کنید

این ترکیب در تمیز کردن فر معجزه می‌کند!

نصف فنجان جوش شیرین را در ظرفی بریزید و به آن کمی آب اضافه کنید. هدف این است که ترکیبی خمیرمانند درست کنیم. ترکیب را کف فر پخش کنید. توصیه می‌شود این کار را با دستکش پلاستیکی انجام بدهید تا بتوانید خمیر جوش‌شیرین را روی همه گوشه‌وکنارهای کف فر پخش کنید.

۳. تمیز کردن فر ، قفسه‌های فر را با پودر لباس‌شویی بشویید

خمیر جوش‌شیرین را بگذارید کف فر بماند و به سراغ قفسه‌هایی بروید که پیش‌تر درآوردید. برای تمیز کردن قفسه‌ها هم راهکاری راحت و کاربردی داریم. تشت یا ظرف بزرگی بردارید (تا اندازه‌ای که قفسه‌ها کامل در آن جا شوند) و آن را با آب خیلی داغ پر کنید. از وان حمام هم می‌توانید استفاده کنید. پودر لباس‌شویی را به آب اضافه کنید و قفسه‌ها را در تشت بیندازید. این کار را شب انجام بدهید و صبح روز بعد، با یک دست کشیدن ساده همهٔ آلودگی‌های قفسه کنار خواهد رفت. اگر هم خیلی کثیف نیستند، مدت کوتاهی آنها را در سینک ظرف‌شویی در آب بگذارید و بعد تمیزشان کنید.

تمیز کردن فر

۴. تمیز کردن فر، بگذارید خمیر جوش‌شیرین یک شب کف فر بماند

شب، بعد از آنکه خمیر جوش‌شیرین را کف فر پخش کردید، با فکر کردن به اینکه فردا فرتان مثل روز اول تمیز خواهد شد بخوابید.

۵. شیشه فر را تمیز کنید

به سراغ قسمت داخلی شیشه فر بروید و آن را تمیز کنید. برای این کار هم از همان خمیر جوش‌شیرین استفاده می‌کنیم. خمیر را روی شیشه پخش کنید و بگذارید نیم ساعتی بماند. بعد با یک تکه پارچه آن را کاملا تمیز کنید.

۶. روی اجاق‌گاز را تمیز کنید

حالا که فر را تمیز می‌کنید، بد نیست دستی هم به سروروی اجاق‌گازتان بکشید. برای این به ترکیبات زیر نیاز پیدا می‌کنید:

  • یک قاشق سوپ‌خوری نمک؛
  • یک قاشق سوپ‌خوری جوش‌شیرین؛
  • یک قاشق سوپ‌خوری آب.

ترکیب خمیرمانند را روی اجاق‌گاز پخش کنید و بعد از مدتی کوتاه با تکه پارچه‌ای تمیزش کنید.

۷. صبح روز بعد خمیر جوش‌شیرین را که از قبل کف فر گذاشته بودید پاک کنید

وقتی صبح به سراغ خمیر جوش‌شیرین می‌روید، خشک شده است. برای پاک کردن آن تکه پارچه‌ای را مرطوب کنید و روی کف فر بکشید. اگر لازم بود می‌توانید از کفگیر پلاستیکی یا چیزی شبیه به آن (که خش نیندازد) برای برداشتن ترکیب خشک‌شده کمک بگیرید.

۸. با سرکه و دستمال مرطوب قسمت‌های باقی‌مانده را پاک کنید

در آخر کمی سرکه در بطری اسپری بریزید و اندکی از آن را روی قسمت‌هایی بزنید که هنوز جوش‌شیرین مانده است؛ سپس با دستمال مرطوب پاک‌شان کنید. قفسه‌ها را هم که از قبل تمیز کرده‌اید حالا می‌توانید سر جای‌شان بگذارید.

دستگاه فر بوش از چه تکنولوژی برای تمیزی خود استفاده می کند؟

جالب است بدانید که فر بوش از طریق دمای بالا و بخار برای تمیز کردن خود استفاده می‌کند. هر کدام از تکنولوژی‌ها با توجه به روش خاصی مشغول ‌‌به‌کار می‌شوند و در داخل دستگاه‌های خاصی نیز نمایش داده می‌شوند.

گفتنی است که در برخی از دستگاه‌ها این دو تکنولوژی تعبیه شده است که می‌توانید از هر دوی آن استفاده کنید. از دیگر موارد مهم که باید قبل از تمیز کنندگی فر آن را در نظر بگیرید تمیز کردن ذرات آلودگی یا تکه‌های مواد غذایی از داخل محفظه دستگاه است. این کار سبب خواهد شد که فر بهتر تمیز شود و از همه مهمتر قدرت و کارایی دستگاه به صورت ایده‌آل مصرف خواهد شد.

چگونه فر برقی بوش را تمیز کنیم؟

فر برقی از نوع محبوب‌‌ترین مدل‌های فر است که برای تمیز کردن آن باید محلول سرکه و جوش شیرین را داخل فر اسپری کنید. بعد از ۱۰ دقیقه به وسیله اسفنج مرطوب مواد غذایی را تمیز کنید. البته محلول آب و صابون نیز می‌تواند گزینه مناسبی باشد و همین‌طور نتیجه آن می‌تواند بهتر باشد.

۶ توصیه برای تمیز نگه داشتن فر

اگر از همان اول نکاتی را برای تمیز نگه داشتن فر رعایت کنیم، تمیز کردن آن در آینده دردسر کمتری خواهد داشت. چند توصیه‌ای را که در ادامه مطرح می‌کنیم در نظر داشته باشید.

۱. از همهٔ اعضای خانه بخواهید در تمیز نگه داشتن فر کمک کنند

اگر چند نفر از اعضای خانواده از فر استفاده می‌کنند، از آنها بخواهید پس از هر بار استفاده، دستی به فر بکشند و آن را تمیز کنند؛ در غیر این صورت، لایه‌های چربی و غذای به‌جامانده روی هم جمع می‌شود و بعد همهٔ دردسر تمیز کردن به گردن شما خواهد افتاد.

تمیز کردن فر

۲. از آستر مخصوص فر استفاده کنید

این آسترهای نسوز را کف فر پهن می‌کنید و ذرات غذا و چربی و … به‌جای فر روی آن می‌افتند و نقش بسزایی در تمیز نگه داشتن فر دارند. حتی می‌توان آنها را به اندازه‌های دلخواه برید و بعد کف فر گذاشت. تمیز کردن‌شان هم آسان است و قابلیت استفاده مجدد دارند.

۳. از سینی اضافی فر استفاده کنید

اگر فر اجاق‌گازتان سینی اضافی دارد، آن را کف فر بگذارید. در این صورت، دیگر مجبور به تمیز کردن کف فر نخواهید بود و کافی است سینی را خارج کنید و بشویید. اگر هم ظرفی که در فر می‌گذارید در ندارد، می‌توانید روی فر ورق آلومینیوم بگذارید تا ذرات غذا و چربی روی آن بیفتد و دیگر مجبور به شستن سینی نباشید.

۴. ظرفی را که در فر می‌گذارید بیش از حد پر نکنید

از ظرفی استفاده کنید که ارتفاع داشته باشد و محتویات آن سر نرود. در غیر این صورت، خودتان ناخواسته باعث کثیف شدن فر خواهید شد.

۵. برای تمیز کردن بیرون فر از بخارشو استفاده کنید

بخار آب ۹۹٫۹٪ از باکتری‌های مضر را از بین می‌برد. اگر قصدتان برای تمیز کردن فر جدی است، بیرون آن را با بخارشو تمیز کنید. طرز کار با دستگاه‌های بخارشو هم بسیار ساده است: یکی دو دقیقه زمان می‌برد تا آب مخزن دستگاه داغ شود و بعد از آن می‌توانید کارتان را شروع کنید.

۶. در فر از ظروف دردار استفاده کنید

در ظرف اجازه نمی‌دهد چربی روی کف یا دیواره‌های فر بنشیند و نقش مهمی در تمیز نگه داشتن آن دارد. اگر همیشه از ظرف دردار استفاده کنید، تمیز کردن فر معمولا برای‌تان به‌سادگی یک بار دستمال کشیدن خواهد بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید