نقد و بررسی, برترین ها, علم و تکنولوژی

فر توکار

فر توکار

چگونه بهترین فر توکار را بخریم؟ در این راهنمای خرید، ما نحوه انتخاب بهترین فر توکار را به شما آموزش می دهیم. فر توکار از جمله وسایل بادوام و نسبتا گران خانه است که باید در موقع خرید فر توکار دقت زیادی به آن کرد تا بهترین انتخاب را داشته باشیم. ما می خواهیم فری بخریم که غذای ما را نسوزاند، نیازهای ما را از آشپزی برآورده کند و با فضای آشپزخانه ما هماهنگ باشد.

یک فر توکارخوب باید ده سال یا بیشتر در خانه شما دوام بیاورد، بنابراین بهتر است فری را انتخاب کنید که با نیازهای آشپزی شما مطابقت داشته باشد. چون نمی توانید پس از خرید آن را ظرف مدت کوتاهی عوض کنید. اجاق‌های امروزی  می‌توانند شامل مجموعه‌ای از امکانات و ویژگیهای کاربردی و  پیشرفته باشند. اما اگر اصول اولیه خرید فر توکار را به درستی ندانید، ممکن است فری بخرید که کیفیت پایینی داشته یا نیازهای شما را برآورده نکند. بهترین فر توکارها به سرعت تا دمای مناسب گرم می شوند و حرارت را به طور یکنواخت در سراسر فر پخش می کنند.

انواع فر توکار

 فر توکار تک

در حالی که فرتوکار های تک فقط یک محفظه فر برای پخت، کباب کردن و گریل کردن دارند، معمولاً این فضا برای پختن بیشتر غذاها کافی است. این مدلها حدود ۶۰ سانتی‌متر ارتفاع دارند و می‌توانند تقریباً در هر جای آشپزخانه شما، مانند زیر پیشخوان یا کابینت هم راستای چشم شما نصب شوند.

مزایا فر توکار تک: معمولا در بازار اجاق های تکی بیشتری نسب به بقیه مدلها پیدا خواهید کرد چون این مدل بیشتر از بقیه مرسوم هستند. در مدل برقی فر تک، فضای فر بیشتر از فر های دوبل است.معایب فر توکار تک: فقط داشتن یک فر برای پخت و پز برای بعضی ها محدودیت است، به خصوص اگر به دنبال پخت و پز و کباب کردن همزمان هستید، یا اگر حجم غذای زیادی برای پخت و پز دارید فر تک جوابگوی کار شما نخواهد بود.

فر توکار دوبل

فر توکار

وجود دو فر دست شما را در آشپزی بیشتر باز خواهد گذاشت. همیشه یک گریل در فر کوچکتر بالایی وجود خواهد داشت و در مدل های با مشخصات بهتر، گاهی اوقات در فر اصلی نیز می توانید یک گریل پیدا کنید. فرهای دوبل حدود 90 سانتی متر ارتفاع دارند و باید در کابینت ها در سطح چشم قرار گیرند.مزایای فر توکار دوبل: می توانید از گریل در فر بالا استفاده کنید و همزمان در فر اصلی به پخت و پز بپردازید. یا می توانید دو فر را به طور همزمان  استفاده کنید و غذاهایی را بپزید که به دماهای متفاوتی نیاز دارند.معایب فر توکار دوبل:  این مدل در آشپزخانه  فضای بیشتری نسبت به یک اجاق گاز اشغال می کند و تنوع مدل کمتری دارد.

فر توکار تک کامپکت

یک فر توکار جمع و جور کوچکتر از یک فر است و تنها 45 سانتی متر ارتفاع دارد. اندازه آن تقریباً به اندازه یک مایکروویو بزرگ داخل کابینتی است. فرهای کامپکت معمولا با یک گریل در داخل محفظه فر عرضه می شوند. همچنین می‌توانید فرهای توکار دارای بخارپز هم بخرید، اگرچه بیشتر به‌عنوان یک آپشن اضافی برای پخت و پز استفاده می‌شوند تا فر اصلی.مزایا:  اگر فضای کافی در آشپزخانه تان دارید این نوع فر گزینه خوبی است.معایب: عیب بزرگ این نوع فر این است که فضای زیادی در داخل آن وجود ندارد، بنابراین برای برگزاری یک مهمانی بزرگ روی این مدل فر حساب نکنید.

اجاق دوبل کامپکت

اگر برای انعطاف پذیری در آشپزی به داشتن دو فر توکار نیازمندید اما فضای آشپزخانه شما محدود است، یک فر دوبل کامپکت می تواند بهترین گزینه برای شما باشد. اجاق‌های دوتایی زیر 72 سانتی‌متر ارتفاع دارند و می‌توانند در یک قسمت کابینت زیر پیشخوان یا در راستای چشم قرار گیرند.مزایا:  شما با داشتن این فر توکار انگار دو فر دارید، اما بدون اشغال فضای زیاد به اندازه فر توکار دوبل معمولی با اندازه بزرگ.معایب:  اجاق های دوبل ممکن است کوچکتر از آن چیزی باشند که انتظار دارید، به خصوص فر اصلی. این به این دلیل است که شرکت سازنده آن را فقط به اندازه 12 سانتی متر بلندتر از یک فر تکی ساخته است.

فر توکار و گریل

اگر یک فر توکار بخرید، در داخل خود یک گریل نیز دارد. این بدین معنی است که شما نمی توانید همزمان هم یک غذا را گریل کنید و بپزید.  با این حال، اگر به سراغ فر توکار دوبل یا اجاق گاز فردار معمولی می روید، این آپشن وجود دارد که هر دو کار را همزمان انجام دهید. برخی از فر های دوبل حتی در هر محفظه فر یک گریل دارند.

فر توکار و مایکروفر

مایکروویوهای دارای پخت ترکیبی(کامبینیشن) از مایکروویو هایی که دارای کانوکشن و گریل هستند بزرگتر هستند. برخی از مایکروویوهای دارای پخت ترکیبی به جای رو میزی بودن ، در مدل توکار ساخته شده اند، بنابراین ظاهری زیباتر دارند و شبیه فر توکار هستند تا یک مایکروویو معمولی. اگر همیشه  فضای فر کم می آورید، می‌توانید یکی از این مدلها بخرید، چون یک محفظه اضافی برای آشپزی در اختیار شما قرار می‌دهند.

فر های تو کار برقی

فر توکار برقی تقریباً محبوب ترین نوع فر توکار هستند. این نوع فر ها حتما باید توسط یک نصاب ماهر نصب شوند. به طور کلی، فرهای توکار برقی در تست های عملکرد فر از بقیه مدلها بهتر عمل می کنند. اینکه چگونه حرارت در محفظه فر پخش می‌شود، یک پیش‌بینی‌کننده مهم در باره این است که غذا خوب خواهد پخت یا خیر. در آزمایشات متعدد مشخص شده است که بهترین فر توکار های برقی در پخش یکنواخت حرارت، بهترین مدل‌های فر توکار گازی را شکست می‌دهند. فرهای توکار معمولاً عملکرد گریل نیز دارند. در عملکرد گریل کردن هم، فرهای برقی در آزمایش ها بهتر از فر های گازی عمل می کنند.

گرمایش بالا و پایین توسط المنت های برقی تامین می شود. از مزایای این فر میتوان گفت از بهترین و بی نقص ترین فرها هستند چون برای تولید گرما نیازی به اکسیژن و جریان هوا ندارند و برق در المنتها، تبدیل به گرما می شود. وسایل الکتریکی جزو دقیق ترین ابزارها هستند، پس به راحتی میتوان دمای کلی داخل فر را توسط المنت ها کنترل کرد که باعث می شود مواد غذایی با دمای دقیقی پخته شوند و کیفیت پخت بهتری داشته باشند. امکانات فرهای برقی بیشتر از انواع دیگر است مثلا سیستم خود تمیز کن فر در فرهای برقی وجود دارد. همچنین فر برقی میتواند دمای بسیار بالا (تا دمای 500 درجه سانتیگراد) را تولید کند ولی در فر گازی نمیتوان دمای بسیار بالا داشت.

مزایا: مزیت پخت و پز با فر برقی، به خصوص مدلهایی که کانوکشن دارند، این است که حرارت در فضای فر پخش می شود. فرهای توکار برقی  دمای دقیق تری نسبت به مدل های گازی دارند. همچنین موقع خرید مدلهای متنوع تری برای انتخاب وجود دارد و در بازار بیشتر از هر نوع دیگر فرهای توکار برقی خواهید یافت.معایب:  فر توکارهای برقی گران‌تر هستند.

فرهای توکار گازی

فرهای توکار گازی بسیار کمتری نسبت به مدل های برقی در بازار وجود دارد، اما همچنان می توانید فرهای خوبی را پیدا کنید.همانطور که از نام این نوع فر مشخص است، کار کردن آن به وسیله انرژی گاز است و در صورتی که قصد خرید فر توکار گازی دارید، حتما باید لوله کشی گاز برای آن انجام دهید. فرهای توکار گازی از لحاظ اقتصادی، به صرفه تر محسوب میشوند؛ زیرا هم قیمت پایینتری دارد و هم بهای گاز از بهای برق کمتر است. البته پخت غذا در فر گازی به خوبی فر برقی نیست و معمولا پخت غذا به صورت یکنواخت صورت نمی گیرد.

گرمایش پایین و بالای فر توسط شعله های گاز تامین می شود. همزمان میتواند هم شعله بالا و هم شعله پایین روشن باشد.فر گازی مزایا و معایبی دارد که عرض می کنیم. مزیت استفاده از فر گازی در این است که ایران یکی از بزرگترین منابع گازی جهان را دارد و قیمت گاز مصرفی در ایران بسیار پایین است پس مصرف سوخت این فر بسیار ارزان و مقرون به صرفه خواهد بود. از معایب فر گازی در نحوه پخت آن است، شعله های گاز گرمای زیادی در نوک شعله ایجاد می کند که این گرمای شدید از سمت شعله پایین باعث می شود کف ظرف غذای ما داغ شده و ته بگیرد، از طرفی مغز غذا نپخته باقی بماند. در فر گازی معمولا ته غذا و سطح غذا، بیشتر از مرکز غذا حرارت دریافت می کند و پخت ایده آلی نخواهید داشت.مزایا: گاز ارزان ترین سوخت برای پخت و پز است، بنابراین اگر به این روش آشپزی کنید قطعا در هزینه خود صرفه جویی خواهید کرد. معایب:  فرهای توکار گازی به اندازه مدل های برقی در پخش یکنواخت حرارت در فضای فر موثر نیستند.

فر توکار

فرهای توکار گازی و برقی:

در این نوع  فرها گرمایش پایین توسط شعله گاز و گرمایش بالا توسط المنت برقی تامین می شود. نکته مهم این است که همزمان نمی توان هم شعله گاز و هم المنت را استفاده کرد. یعنی برای استفاده از گرمایش بالا که المنت برقی است باید گرمایش پایین یعنی شعله گاز خاموش باشد. پس در اینگونه فر ها برای پخت غذا نمیتوان همزمان از بالا و پایین به غذا حرارت داد.

مزایای فر گاز و برق، کارکرد دومنظوره آن است یعنی در مناطقی که از نظر تامین گاز مشکل داشته باشید میتوانید از حالت برقی آن استفاده کنید و یا زمانی که دسترسی به برق نداشته باشید می توانید از کارکرد گازی آن بهره ببرید.معایب آن هم میتوان به کیفیت پایین پخت غذاها اشاره کرد، چون برای پخت بسیاری از غذا ها، نیاز است همزمان از بالا و پایین حرارت ببیند تا به خوبی مغز پخت شود ولی در این فر نمیتوان همزمان حرارت بالا و پایین را داشت.

از آن جا که یکی از منابع انرژی این فرها، گاز می باشد، برای پخت غذا درون محفظه نیاز است که اکسیژن وجود داشته باشد. در غیر این صورت حین پخت غذا فر چندین بار خاموش می شود و غذا به نحو مطلوبی نخواهد پخت. البته در فرهای جدید فن هایی تعبیه شده اند که اکسیژن لازم را به محفظه فر می رساند.یکی دیگر از معایب این فرها پخته نشدن غذا به صورت یکنواخت است. برای اینکه با این فرها کار کنید نیاز است که حدود ده دقیقه قبل از کار، آن را روشن کنید تا به اندازه کافی گرم شود و این کار باعث طولانی تر شدن فرآیند کار می شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید