برترین ها, نقد و بررسی

نکات نگهداری در رابطه با افزایش طول عمر اجاق گاز

محل قرارگیری اجاق گاز

اجاق گاز را نباید کنار پنجره قرار داد، زیرا ممکن است برخی مواقع باعث خاموش شعله آتش شده و گاز در فضای خانه منتشر شود.همچنین از قرار دادن اجاق گاز کنار یخچال نیز می بایست خودداری کرد، زیرا گرمای آن وارد یخچال شده و فشار زیادی به موتور آن وارد می‌کند.

مراقبت از صفحه اجاق گاز

مهم‌ترین قسمت هر اجاق گاز صفحه آن است که اگر دچار مشکل شود یا بشکند، ممکن است دیگر قابل تعمیر نباشد. اگر جنس صفحه شیشه است، مراقب باشید نشکند و اگر استیل است، قابلمه‌های سنگین و بزرگ روی آن قرار ندهید تا صفحه آن کج نشود.

تنظیم شعله اجاق گاز

رنگ شعله اجاق گاز باید آبی باشد و طول آن کمتر از ۶ میلی‌متر نباشد. اگر احساس کردید که شعله آن‌قدر کوتاه است که ممکن است خاموش شود، باید قاب یا محفظه نازل را باز و سوراخ‌های داخل آن را به خوبی تمیز کنید. برای تمیز کردن سوراخ‌ها می‌توانید از یک وسیله نوک تیز مانند خلال دندان یا چوب کبریت استفاده کنید. این مشکل معمولا برای اجاق گازهای جدید رخ می‌دهد.

استفاده از اجاق گازهای دارای ترموکوپل

بهتر است از اجاق گازهای دارای ترموکوپل استفاده نمود به این دلیل که زمانی که شعله گاز خاموش می‌شود، ترموکوپل از تجمع گاز جلوگیری می‌کند و خطر آتش‌سوزی به وجود نمی‌آید.

شست‌وشو صحیح اجاق گاز

هیچ‌گاه برای شست‌وشو مشعل‌ها و سینی‌های اطراف اجاق گاز از سیم ظرف‌شویی استفاده نکنید؛ زیرا این کار باعث ایجاد خط و خش روی سطح آن‌ها می‌شود و شفافیت آن‌ها را از بین می‌برد. برای شست‌وشو چدن‌ها و بدنه گاز می‌توان از مخلوط سرکه و جوش شیرین نیز خاصیت پاک‌کنندگی دارد استفاده نمود. همچنین برای اجاق گازهایی که جنس آن‌ها استیل یا چدن است از ترکیب سرکه و جوش شیرین و سایر مواد شیمیایی غلیظ مانند سفیدکننده‌ها نباید استفاده کرد، زیرا رنگ آن‌ها از بین می‌رود. برای تمیز کردن این نوع گازها بهتر است از آبلیمو استفاده کرد.

رعایت اصول ایمنی

 • رعایت اصول ایمنی در هنگام نصب و استفاده از اجاق های گاز مبله و توکار یکی از ضروری ترین موضوعات در خصوص استفاده از این محصول می باشد که در ذیل به صورت مختصر تعدادی از آن ها بیان می شود.
 • کبریت را قبل از باز کردن گاز روشن کنید. اگر ابتدا گاز را باز کنید، سپس بخواهید کبریت را روشن کنید، تجمع گاز ممکن است باعث آتش‌سوزی شود.
 • زمانی که گاز به خوبی بسوزد و اکسیژن کافی به آن برسد، رنگ شعله آبی است. زمانی که رنگ شعله زرد باشد، یعنی عمل سوختن ناقص انجام شده است. عواملی مانند وجود ناخالصی در گاز مصرفی، نامناسب بودن مکش، دودکش و… می‌تواند باعث سوختن ناقص گاز و زرد شدن رنگ شعله شود.
 • اگر چربی یا روغن روی گاز ریخت و آتش گرفت، ابتدا شیر منبع را بست، سپس با استفاده از خاموش‌کننده یا یک پارچه ضخیم و خیس آن را خاموش کنید.
 • ذرات اضافه غذا که روی مشعل‌های گاز می‌ریزند، مانع عملکرد صحیح اجاق گاز می‌شوند. بهتر است مشعل‌های گاز و شعله‌پخش‌کن‌ها را حداقل هفته‌ای یک یا دو بار تمیز کرد.
 • برای نصب اجاق گاز از شلنگ‌های مخصوصی که استانداردهای لازم را دارند استفاده کنید. توجه داشته باشید که طول این شلنگ‌ها نباید بیشتر از یک‌ونیم متر باشد.
 • اجاق گاز را در محلی که شیب دارد نصب نکنید.
 • هنگام نصب اجاق گاز توجه داشته باشید که فاصله اجاق گاز با دیوار پشتی حدود پنج سانتی‌متر و با دیوار جانبی حدود هفت سانتی‌متر باشد.
 • مراقب باشید مایعات روی گاز سرریز نشوند؛ زیرا این کار باعث تجمع مایعات در قسمت زیرین شعله می‌شود و با گذشت زمان سیم‌ها دچار زنگ‌زدگی می‌شوند.
 • از قرار دادن وسیله‌های اشتعال‌زا در نزدیکی اجاق گاز خودداری کنید.
 • شلنگ گاز را با استفاده از یک بست به سیستم لوله‌کشی اجاق گاز متصل کنید تا گاز از بین آن‌ها منتشر نشود.
 • هنگامی که می‌خواهید اجاق گاز را تعمیر کنید، اتصالات برقی آن را از برق خارج کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید