عمومی, نقد و بررسی

نکات اساسی در نگهداری جاروبرقی برای عملکرد بهینه

جارو برقی برای هر خانواده ای وسیله ای ضروری می باشد. روزهایی که غبارروبی دستی مبلمان و فرش شما برای تمیز نگه داشتن خانه شما کافی بود، گذشته است. با توجه به افزایش سطح آلودگی، تنها راه موثر برای تمیز و بدون گرد و غبار نگه داشتن سطوح صاف جارو برقی است. البته شما می توانید بسته به کارایی که از جارو برقی انتظار دارید از بین انواع جاروبرقی های کیسه ای، بدون کیسه، مرطوب و خشک، عصایی  و … انتخاب کنید.

به طور مرتب و منظم کیسه جاروبرقی را تعویض کنید

اولین قدم برای نگهداری جاروبرقی این است که به طور مرتب کیسه آن را تعویض کنید. برای اینکه جاروبرقی روان کار کند و به موتور آن فشار نیاید، نگذارید تا کاملا پر شود. هنگامی که دو سوم از کیسه پر شد، آن را تعویض کنید.  دلیل آن این است که هنگام تمیز کردن، خاک و آشغال برای ورود به داخل کیسه نیاز به فضای کافی دارند. اگر کیسه پر باشد، جارو برقی نمی تواند همه خاک و آشغال را جمع کند. هر زمان که متوجه شدید مکش جارو برقی به اندازه ای که باید باشد، قدرتمند نیست، برای دست یابی به کارایی بهتر کیسه را تعویض کنید.

کیسه جاروبرقی را به درستی نصب کنید

از آنجا که تنوع زیادی در مارک ها، مدل ها و انواع جاروبرقی وجود دارد، اتصال کیسه در بعضی مواقع دشوار است. هنگام استفاده از جاروبرقی اطمینان حاصل کنید که دهانه کیسه به طور ایمن بر روی دهانه ورود آشغال قرار گرفته است. بررسی کنید که قلاب ها، گیره ها یا نگهدارنده های جاروبرقی باید کاملاً محکم باشند تا از بروز هرگونه مشکلی جلوگیری شود. اگر کیسه به درستی متصل نباشد، گرد و غبار یا بقایای موجود به داخل کیسه وارد نمی شود و داخل جاروبرقی از خاک و آشغال پر می شود. اگر خاک و آلودگی وارد جاروبرقی شود ، تمیز کردن آن دشوار خواهد بود.

جاروبرقی بدون کیسه را به طور منظم خالی کنید

در جارو برقی های سطلی یا مخزنی مشابه جاروبرقی های کیسه ای، اطمینان حاصل کنید که در فواصل مکرر محفظه آشغال جاروبرقی بدون کیسه را خالی می کنید. دلیل این امر این است که لازم است که محفظه آشغال مکان کافی برای جابجایی خاک های مکیده شده داشته باشد. به دلیل طراحی جاروبرقی ها ، می توانید میزان گرد و غبار جمع شده در محفطه آشغال را چک کرده و قبل از پر شدن محفطه، آن را خالی کنید.

فیلترها را تمیز کنید

بخصوص در جارو برقی های مخزنی این یک گام مهم دیگر است که نیاز به دنبال کردن دقیق دستورالعمل های جارو برقی دارد. جاروبرقی های بدون کیسه دارای فیلترهایی هستند که باید در فواصل منظم تمیز یا تعویض شوند زیرا با قدرت و عملکرد دستگاه رابطه مستقیم دارند. دستورالعمل ها را برای تمیز کردن جاروبرقی بدون کیسه و اطمینان از خشک بودن دستگاه قبل از قرار دادن مجدد آن در کتابچه راهنمای آن دنبال کنید.

برس های جاروبرقی را تمیز کنید

مطمئن شوید که برس برای دریافت کارایی بهینه از جاروبرقی تمیز است. ممکن است به دلیل موها یا نخ هایی که به برس میچسبند، حرکت برس بر روی فرش یا دیگر سطوح صاف مشکل باشد. نخ ها یا موهای چسبیده به غلتک برس را با یک قیچی ببرید و به غلتک ها ضربه برنید تا غلتک های برس تمیز شوند. در ضمن تجمع نخ و مو در قسمت گلویی و در قسمت پارویی می تواند در عملکرد مکش جارو و در طولانی مدت در عملکرد موتور دستگاه تاثیر نامطلوب بگذارد.

فقط از پاکت های اصل و اورجینال استفاده کنید

همانطور که برای هر موتور خودرویی روغن موتور خاصی استفاده می شود، برای هر جارو برقی باید از پاکت مخصوص و ارجینال همان جارو استفاده شود. هرگز از پاکتهای فیک و غیر اصل استفاده نکنید. مخصوصا برای جارو های با موتور های جدید و کمپرسور.

نکات ایمنی هنگام استفاده از جاروبرقی

در اینجا برخی از نکات که باید هنگام استفاده از جارو برقی رعایت کنید، ایمنی ذکر شده است.

  • هر زمان از جاروبرقی استفاده نمی شود، آن را را از برق بکشید. این عادت از بروز حوادث جلوگیری می کند و همچنین از سیم برق جاروبرقی محافظت می کند.
  • برای تمیز کردن سطوح مرطوب فقط از جاروبرقی مرطوب و خشک استفاده کنید. استفاده از جاروبرقی که مخصوص سطوح مرطوب نیست به موتور آن آسیب می رساند و خطر برق گرفتگی را افزایش می دهد.
  • جارو برقی را رها نکنید و آن را آرام در محل خود قرار دهید.
  • سیم برق جاروبرقی را با احتیاط جمع کنید تا آسیب نبیند. هنگام جمع کردن خودکار مواظب باشید به جایی گیر نکند. گیر کردن مداوم سیم به لوازم منزل در هنگام جمع شدن خودکار در طولانی مدت به قرقره و فنر آن آسیب می رساند.
  • از تمیز کردن مواد سمی یا قابل اشتعال با جاروبرقی خودداری کنید.
  • از برداشتن اشیاء تیز مانند میخ، پیچ و سکه با جاروبرقی خودداری کنید.
  • جاروبرقی را در جای خشک و خنک نگهداری کنید. از نگهداری آن در انبار مرطوب یا در مکان های خیلی گرم مانند موتور خانه شوفاژ خوداری کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید